Kamil Ostrowski i Dawid Suder z licencją trenerską UEFA A!

Kamil Ostrowski i Dawid Suder, trenerzy pracujący na co dzień w szkółce piłkarskiej Orliki Myślenice oraz Orle Myślenice ukończyli niedawno kurs UEFA A w szkole trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej w Białej Podlaskiej. Był to kurs wyrównawczy dla trenerów pierwszej i drugiej klasy według poprzedniego nazewnictwa. Co ciekawe to pierwsze dwie osoby z powiatu myślenickiego, które ukończyły tę elitarną szkołę.

Kwalifikacje trenera UEFA A to kolejny stopień na drodze podnoszenia kwalifikacji zgodnie z wytycznymi UEFA. Wyżej jest już tylko UEFA PRO, uprawniające do prowadzenia drużyn w najwyższych klasach rozgrywkowych. Zasób wiedzy i kompetencje trenera UEFA A określają zakres jego aktywności do pracy z zespołami młodzieżowymi, seniorskimi najwyższych klas amatorskich, niższych zawodowych (do II ligi włącznie) oraz przygotowują do pełnienia funkcji asystenta pierwszego trenera w najwyższych ligach zawodowych. Najbardziej istotnym przesłaniem trenera pracującego na najwyższym poziomie amatorskim winno być przygotowanie utalentowanych piłkarzy do treningu i gry w piłce nożnej zawodowej.

Kurs trwał przez kilka miesięcy, a Kamil Ostrowski i Dawid Suder wyjeżdżali na kilkudniowe zjazdy do szkoły trenerów PZPN w Białej Podlaskiej, zdobywając wiedzę w zajęciach prowadzonych przez największych specjalistów w Polsce. Zajęcia były podzielone na teoretyczne i praktyczne, a cały kurs kończył się egzaminem złożonym z trzech części - zajęcia praktyczne prowadzone przez trenera, sprawozdanie ze stażu w profesjonalnym klubie pod kątem cyklu treningowego, a także egzaminem ustnym, w którym trzeba było wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną. Serdecznie gratulujemy!

"Podnoszenie kwalifikacji jest wpisane w każdy zawód i nie inaczej jest z pracą trenera" - mówi Kamil Ostrowski. "Nie można się jednak na tym etapie zatrzymać i powiedzieć, że wie się już wszystko, bo teraz czas na praktykę. Te dwie składowe powinny biec równoległymi torami. Mam nadzieję, że stale zdobywana wiedza będzie się przekładała na jakość naszej pracy trenerskiej, bo czas który przeznaczamy naszym zawodnikom musi być optymalnie wykorzystany."

UEFA A Wyrównawczy III